niedziela, 5 sierpnia 2012

Langosz w Budapeszcie - wymierający gatunek


Langosz to jedna z moich ulubionych przekąsek ulicznych w Europie. Niektórzy porównują go z polską zapiekanką choć nie do końca słusznie, gdyż langoszem Węgrzy posilają się od pokoleń, a zapiekanka to stosunkowo nowy wynalazek.


Langosz jest specjalnością charakterystyczną dla kuchni węgierskiej, a do jego przygotowania używa się mąki pszennej lub kukurydzianej, drożdży, gotowanych ziemniaków, mleka, cukru i soli. Wszystkie te składniki wyrabiane są na elastyczne ciasto i formowane w placek o średnicy ok. 20 cm. Następnie placek ( w wersji klasycznej) smaruje się cienką warstwą sosu czosnkowego, rozprowadza się po nim śmietanę i posypuje żółtym serem. Wersje bardziej kosmopolityczne podawane są często z salami, papryką, pomidorem lub na słodko. Cena takiego smakołyku waha się między 7-12 zł, za wersję najuboższą.

Wikipedia podaje ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Langosz ), że langosze można kupić niemal w każdym barze szybkiej obsługi. Błąd, niestety popularne budki z langoszami (podobnie zresztą stało się w Polsce z zapiekankami) zostały wyparte przez wszechobecne doner kebaby i powoli odchodzą gdzieś w zapomniane zaułki węgierskiej kuchni.
Ponieważ osobie nieznającej Budapesztu, bądź też będącej tam po prostu pierwszy raz czasem trudno jest trafić na miejsce, w którym sprzedają langosza ( w dodatku można trafić na wyjątkowo podłą, twardą wersję). Przygotowaliśmy kilka adresów, pod które warto się udać. Nam te wyjątkowe miejsca zostały pokazane przez znanego, węgierskiego podróżnika i fotografa, Gyorgy'ego Konkoly-Thege więc dzielimy się z Wami tą bezcenną wiedzą.

Poniżej znajdziecie adresy trzech langoszy znajdujących się w naszym, budapesztańskim top 5 ( jeżeli chodzi o pozostałe dwa to do pierwszego jest wyjątkowo ciężko trafić, a drugiego adres nie jest nam znany).
  1.  Langosz przy znanym klubie Corwin Teto – zaadaptowanym „na dziko” budynku       dawnego domu handlowego. Langosz  smażony przy kliencie jest bardzo kruchy i słusznych rozmiarów. Znajduje się w żydowskiej dzielnicy, przy ul. VIII., Blaha Lujza tér 1-2 Uwaga, langosz ostatnio otwarty tylko wieczorami!
Szyld langosza obok Corwin Teto.
     2. Langosz vis-a-vis budapesztańskiego zoo – uwaga na długie kolejki, w godzinach    szczytu   postoimy do 40 minut!  Zoo znajduje się przy ul. Állatkerti krt. 6-12.

Széchenyi Gyógyfürdő, ponad 20 basenów z wodą termalną. Między łaźnią a zoo znajduje się nasz langosz nr 2.
    3. Langosz vis-a-vis znanej „karczmy” zorganizowanej w przejętej przez squatersów kamienicy –        Instant. Najlepiej przy barze zapytać o dokładną lokalizację langosza, bo ciężko jest trafić.
Jest jeszcze jedno miejsce, o którym koniecznie musicie wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania budapesztańskim langoszem. Główna Hala Targowa znajdująca się przy jednym z końców słynnej ulicy Vaci. Wielu turystów trafia właśnie tam, gdzie zachwyceni kolorowymi straganami i budkami z langoszem decydują się na chwilę odpoczynku i konsumpcję przekąski. Langosze smażone w tej hali są wyjątkowo tłuste i twarde – unikajcie tego miejsca jak ognia.

Kupujemy langosza na jednej z hal targowych:


Michał uległ uzależnieniu od langoszy.Jeszcze kilka zdjęć z Budapesztu:

  Tramwaj nad Dunajem.

 Tzw. "inteligentna fonatnna".
 Ta sama fontanna w wersji wideo:Łaźnie Szechenyego jeszcze raz


 
 Węgierski parlament


W przygotowaniu dwa posty o węgierskich smakołykach i budapesztańskich pubach- ruinach. Zapraszamy wkrótce!

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Świetne zdjęcia!

Prześlij komentarz